معرفی پایانه های فروشگاهی
   
دستگاه‌های کارتخوان شرکت فن آوا کارت بر اساس بستر ارتباطی و قابلیت‌های آن دارای انواع زیر است:

کارتخوان تلفنی(Dialup):
این نوع دستگاه، ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع کارتخوان بوده که جهت اتصالبه شبکه بانکی، از خطوط تلفنی استفاده می‌کند. کاربرد این دستگاه بیشتر در فروشگاه‌های خرد و با تعداد تراکنش متوسط می‌باشدکه به سادگی و با اتصال تلفن فروشگاه به کارتخوان قابل استفاده خواهد بود.

 

برخی از دستگاه های کارتخوان تلفنی

...............................................................

پایانه های فروش مدل Ingenico               پایانه های فروش مدل PAX-S80

کارتخوان بی‌سیم:
دستگاه پايانه سيار (GPRS POS )، نسل جديدي از دستگاههاي كارتخوان است كه با استفاده از خدمات سامانه تلفن همراه به شبكه بانكي متصل شده و تراكنش را با استفاده از سرویسهای بستر GPRS انجام ميدهد همچنین برای اتصال این نوع دستگاه به شبکه بانکی به یک سیم‌کارت تلفن همراه که قابلیت ارسال و دریافت داده از طریق شبکه اینترنت (GPRS) بر روی آن فعال باشد نیاز است.

 

دستگاه کارتخوان بی سیم

...............................................................

پایانه های فروش مدل PAX-S90

 

کارتخوان شبکه‌ای(LAN):
نسل جدیدی از پایانه‌های فروش است که قادر به ارسال و دريافت اطلاعات از طريق بسترهاي شبکه محلی(LAN) و با سرعت تراكنش بسيار بالا است.کاربرد این دستگاه بیشتر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مراکز خرید و فروشگاه‌های با تعداد تراکنش بالا می‌باشد و از سرعت مناسبی در پاسخگویی برخوردار است. سرعت بالا در تراکنش (كمتر از 2 ثانيه)، کاهش مغایرت‌های احتمالی، انجام تراکنش بدون نیاز به خط تلفن، انجام تراکنش با استفاده از بستر اینترنت از جمله ویژگی های این نوع دستگاه ها می باشد.

 

کارتخوان بلوتوث:
بستر ارتباطی این مدل از کارتخوان همانند سایر کارتخوان‌ها، خط تلفن و یا اینترنت است با این تفاوت که امکان حمل آن به صورت بدون سیم تا شعاع 50 متری امکان پذیر خواهد بود. کاربرد این دستگاه بیشتر در رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و سایر فروشگاه‌ها می‌باشد.راحتي و رفاه بيشتر در پرداخت وجوه توسط مشتريان، جلوگيري از تراكم افراد در كنار صندوق‌هاي پرداخت و عدم نياز به اتصالات مخابراتي اضافي از جمله ویژگی های این نوع دستگاه ها می باشد.

  

کارتخوان رایانه‌ای (PC-Pos):
عملکرد این دستگاه های کارتخوان با فرمان رایانه صورت می‌گیرد. به این ترتیب که با صدور فاکتور در سیستم حسابداری فروشنده، دستور انجام تراکنش به همراه مبلغ و ساير اطلاعات مورد نياز از رایانه به کارتخوان منتقل شده و دستگاه تنها در صورتی اقدام به چاپ رسید می‌کند که تراکنش با موفقيت انجام شده و مبلغ سند از حساب مشتری کسر شده باشد. همزمان، کارتخوان اطلاعات لازم برای رایانه را نیز جهت ثبت در سیستم حسابداری ارسال کرده تا اطلاعات عمليات مالی انجام شده به سيستم برگشت داده شود